نوار موبیوس: فرار خرگوش از درون به بیرون!

نوار موبیوس (Möbius strip) نواری است که دو لبه آن بر هم قرار گرفته و حلقه‌ای را بوجود می‌آورد. البته باید یک لبه انتهایی قبل از اتصال به لبه دیگر، نیم دور چرخانده شود. می‌توان بین هر دو نقطه از سطح این نوار، بدون قطع کردن لبهٔ آن، خط ممتدی کشید. بنابراین نوار موبیوس فقط یک سطح و فقط یک مرز (لبه) دارد. این نوار مستقلاً و به طور جداگانه توسط دو ریاضیدان آلمانی به نام‌های آگوست فردینانند موبیوس و جان بندیکت در سال ۱۸۵۸ کشف و به ثبت رسید.

موبیوس دارای خاصیتی جالب است که رابطه بین «درون» و «بیرون» را وارونه می‌کند. یعنی هر نقطه از یک سطح موبیوسی در عین حال که درون است، بیرون نیز می‌باشد!

نوار موبیوس برای بسیار ی از هنرمندان نیز جذابیت های خاص خودش را دارد و در آثارشان مورد توجه خاص قرار گرفته است. شکل زیر طرحیست است مشهور از طراح لهستانی، آدام پکالسکی  (Adam Pękalski) 

 

نوار موبیوس

اثر طراح لهستانی، آدام پکالسکی (Adam Pekalski)

در این طرح، پکالسکی جنگلی منظم را به تصویر کشیده، و یک جنگلبان هم در مرکز خطوط (راههای) این جنگل قرار دارد. کمی بالاتر، خرگوشی در حال فرار از دست یک گرگ می بینیم. در واقع خرگوش از درون مسیر موبیوسی به بیرون فرار می کند و گرگ گرسنه هم متقابلا از بیرون مسیر به درون! به این ترتیب خاصیت ویژه نوار موبیوس به تصویر کشیده شده است.

قبلی

اریگامی: جادوی کاغذ و تا


بعدی

تکنولوژی و نبوغ در خدمت تقلب!

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.

نظرات

  1. احمد
    شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶

    مقاله جالبی بود

نظر دهید