بهترین هدیه؛ قهرمانی جهان در شب تولد!

 

مگنوس کارلسن (نام کاملش: Sven Magnus Øen Carlsen) سرانجام در دیدارهای سریع1 با شکست سرگئی کاریاکین (Sergey Karjakin) از عنوان قهرمانی اش دفاع کرد. پس از کسب امتیاز مساوی در دوازده دیدار استاندارد، کار تعیین قهرمان جهان به دیدارهای تکمیلی کشیده شد و مگنوس کارلسن نروژی در دیدارهای سریع با نتیجه 3 بر 1 حریف روس خود را شکست داد تا از عنوان قهرمانی خود - هرچند با دشواری فراوان - دفاع کرده باشد. کارلسن از سال 2013 تاکنون عنوان قهرمانی جهان را در اختیار دارد.

 

این قهرمانی شاید شیرین ترین هدیه تولد کارلسن هم بود. این اسطوره شطرنج موفق شد در شب تولد بیست و شش سالگی اش، قهرمان جهان شود و همچنان بر قله شطرنج جهان باقی بماند.

 

 

دیدار نخست سریع متعادل دنبال شد و به تساوی رسید. در دیدار دوم کارلسن هر چند برتری قابل توجهی به دست آورده بود اما کاریاکین با دفاع خوب خود بازی را مساوی کرد. در بازی سوم کارلسن در مصافی زیبا حریفش را به تنگی زمان انداخت و در نهایت از اشتباه های کاریاکین استفاده کرد و پیروز شد. در دیدار چهارم کارلسن مهره سفید را داشت و با وجود این که فقط به یک تساوی نیاز داشت کاریاکین با آب و آتش زدن فراوان که به نوعی خودزنی به شمار می رفت بازی را باخت و دیدارهای سریع را کارلسن 3 بر 1 در شب تولدش پیروز شد.

 

شروع بازی چهارم بین کارلسن و کاریاکین:

همانطور که می بینید کاریاکین  (مهره سیاه) بازی را با یک دفاع سیسیلی آغاز کرده است:

شروع بازی دیدار پایانی

شروع بازی دیدار پایانی

 

پوزیشن نهایی بازی چهارم (دیدار پایانی):

در واقع کمبود وقت کاریاکین باعث شد دست به بازی ریسکی بزند و خوب البته نتیجه آن را هم دید! (همانطور که می بینید کارلسن هنوز در حدود 2 دقیقه فرصت داشته است.)

پوزیشن نهایی بازی آخر

پوزیشن نهایی بازی آخر

 

به این ترتیب چهار دیدار سریع (کنترل زمانی 25 دقیقه) قهرمان جهان را مشخص کرد تا کار به دیدارهای برق آسا (کنترل زمانی 5 دقیقه) کشیده نشود. در اینجا وضعیت خلاصه بازی های انجام شده، به تصویر کشیده شده است:

 

نمودار بازی ها

نمودار بازی ها

 

1. rapidplay tie-breakers

قبلی

تکنولوژی و نبوغ در خدمت تقلب!


بعدی

داستان روز زمین به روایت تصویر

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.

نظرات

  1. سیاوش
    شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶

    بخش نظرات بلاگ آی هوش راه اندازی شد

نظر دهید